Dokončení hrubé stavby

Už jste se setkali s pojmem "GLAJCHA"? Tak my vám tuto tradici více přiblížíme, jelikož jedna taková slavnost proběhla právě na stavbě Rezidence Oskarka a to 23.9.2021 pod taktovkou stavební společnosti Hinton, která zastává funkci generální zhotovitele. 

Název glajcha pochází z němčiny Gleiche |Richtfest| = slavnost při dokončení hrubé stavby. Při této příležitosti se upevní opentlený stromeček na vrchol stavby, který je symbolem štěstí, ochrany domu a jeho obyvatel. Při glajše podává stavebník všem, kteří na stavbě pracovali, pohoštění. Na Českomoravské vrchovině pod názvem „ kytka “, na Slovensku „ viecha “. 

 

Původ tradice a další země

Stavební rituál související s vyzdvižením stavby je velmi starého původu a měl vzniknout již v severských zemích asi 700 let před naším letopočtem. Kromě stromečku se na vrchol krovu může připevňovat „jen“ silná větev, v severní Evropě častěji věnec. Dokončení bylo zpravidla doprovázeno proslovem mistra tesaře, přípitkem a následným rozbitím sklenice. V Japonsku se vydvižení hřebene střechy nazývá „jotoshiki“ a je náboženským obřadem, v Německu „Richtfest“ [1]. Název Richtfest je odvozen od nám rovněž známého slova „richtig„, znamenající správný, bezchybný a též známého slova „fest“ ve významu slavnost, oslava a taktéž pevný, stabilní („festival„, „je to v richtiku, drží to fest„)

 

V rámci projektu Oskarka máme radost, že po 14 měsících od zahájení výstavby, dostává dům finální podobu. Stavba probíhá bez potíží, držíme harmonogram a i přes těžkou situaci dostupnosti a zvýšení cen stavebních materiálu pokračujeme v dalších pracích a především stále v nejlepší kvalitě materiálů i realizace přímo na stavbě. Společnost Hinton a.s. odvádí skvělou práci a věříme, že všichni budoucí obyvatelé Rezidence Oskarka budou maximálně spokojeni s jejich novým domovem. 

 

Na závěr děkujeme společnosti Hinton a.s. za organizaci "GLAJCHY", pohoštění a ctění této krásné tradice. 

 

 

 

 

Kontakt

V případě zájmu o více informací nás neváhejte kontaktovat na uvedených kontaktech nebo přes kontaktní formulář.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.